What are you looking for? Let’s dig in quickly
Explanation
- Two pens and three pencils cost 86.
- Four pens and a pencil cost 112.
- Let suppose “p” shows pen and “c” shows pencil.
2p + 3c = 86 (as 2 pens and 3 pencils cost 86).
4p + c = 112 (as 4 pens and a pencil cost 112).
By solving, these two equations simultaneously p = 25 and c = 12 which are required answers.
To Find
Price of a pen = ?
Price of a pencil = ?
Solution
Let suppose “p” shows pen and “c” shows pencil.
Now, according to given condition;
2p + 3c = 86 _______ (i)
4p + c = 112 _______ (ii)
Multiplying equation (i) with 2; we have
4p + 6c = 172 ______ (iii)
Now, subtracting equation (ii) from (iii)
(4p + 6c) – (4p + c) = 172 – 112
4p + 6c – 4p – c = 60
5c = 60
c = 12 putting this value in equation (i)
2p + 3(12) = 86
2p + 36 = 86
2p = 86 – 36
2p = 50
p = 25
so; price of pen = 25 and pencil = 12 answer
Conclusion
Two pens and three pencils cost 86. Four pens and a pencil cost 112. The cost of a pen and that of a pencil will be 25 and 12 respectively.